Nemoc, nebo příliš vysoké IQ? Co stojí za podivným chováním hlavního hrdiny seriálu Dáma a Král? HLASUJTE!

Dáma a Král
Zdroj: Nova.cz

Tahounem a hlavní hvězdou nového detektivního seriálu Dáma a Král je Matěj Hádek. Jeho Prokop Král je tak trochu podivín. A to jak vzhledem, tak chováním. Přesto má dokonalé analytické schopnosti a je velmi inteligentní. Jde o Aspergerův syndrom?

Přehrát poslední díl

 

„Šach mat. Bílý král září proti světu! A pak mi došlo, že podlaha v ložnici Kateřiny, je jedna velká šachovnice. Klíčem byla moje oblíbená šachová partie, kterou Kasparov později nazve nejtěžším zápasem v životě! Rozhoduje předposlední tah!“ Přesně touto dedukcí došel Prokop Král v prvním dílu nového detektivního seriálu na stopu ukradeným diamantům. Poté, co z pod dlažby podlahy v ložnici své zabité přítelkyně vytáhl sáček, zjistil, že je bohužel prázdný a diamanty v celkové hodnotě 600 milionů v něm nejsou.

Dáma a Král - 2. díl - Smrtelné vyhlídky
Zdroj: Nova.cz

 

Jeho výjimečné schopnosti se ukázaly i ve druhém díle, kdy si Prokop pohotově všiml malých detailů a díky nalezení plnicího pera a pilulky v pokoji zemřelého Alfréda Tichoty rozběhl pátrání. Přivedl tak kriminalisty na důležitou stopu, která ve výsledku přispěla k nalezení skutečného viníka a vraha. Postava Prokopa Krále je trošku podivínská, ale jde o velmi inteligentního člověka, který je mistrem dedukce. Má chování této postavy rysy Aspergerova syndromu?

Aspergerův syndrom (AS) se řadí mezi poruchy autistického spektra a jde o celoživotní handicap. Vyznačuje se hlavně potížemi v komunikaci, sociálním chování, přičemž bývá zachován intelekt, který je velmi často nadprůměrný. Lidé, kteří trpí Aspergerovým syndromem, mají problémy s navazováním přiměřených vztahů s druhými lidmi a s porozuměním základním pravidlům v sociální interakci. Často tápou v situacích, jak mohou dát druhým vhodným způsobem najevo, že  s nimi mají zájem konverzovat nebo naopak. Obtížně chápou mimoslovní komunikaci a jejich mimika bývá většinou omezená. Také mohou negativně reagovat na změny, lpět na rituálech nebo nutkavě vykonávat určité činnosti.

Dáma a Král - 1. díl - Návrat Krále
Zdroj: Nova.cz

Nova.cz